Skip to content

208 Fenton AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2006

Property Information

Block1437
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,056
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
21%
Improvement Value:$137,800
79%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,839+0.2%
2024$5,829-0.4%
2023$5,853+1.8%
2022$5,747+2.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$53,890
DeedBook 7810, Page 82007

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 7443, Page 38316