Skip to content

28 Ravenwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$211,589
Last Sale Date
Jan 31, 2003

Property Information

Block1510
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG5
Sq Footage2,014
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,800
21%
Improvement Value:$151,100
79%
Total Assessment$191,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,436+0.2%
2024$6,425-0.4%
2023$6,452+1.8%
2022$6,335+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$211,589

To:

Sq Ft2,014DeedBook 7404, Page 16035

Property Sale

Sale
$1,478,777
DeedBook 7163, Page 21516

Property Built

Built

Year Built: 2002