Skip to content

104 Pembroke RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block1510
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG5
Sq Footage1,974
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,900
19%
Improvement Value:$161,400
81%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,718+0.2%
2024$6,706-0.4%
2023$6,734+1.8%
2022$6,612+10.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 7748, Page 52941

Property Sale

Sale
$216,900

To:

DeedBook 7487, Page 64980

Property Built

Built

Year Built: 2002