Skip to content

216 Shires WayEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
May 29, 1997

Property Information

Block1601
Lot47
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5G

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,963
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
25%
Improvement Value:$155,400
75%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,906+0.2%
2024$6,894-0.4%
2023$6,922+1.8%
2022$6,797+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

To:

Sq Ft1,963DeedBook 6137, Page 149

Property Sale

Sale
$158,400
DeedBook 5017, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1989