Skip to content

200 Shires WayEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block1601
Lot55
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5G

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,692
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
25%
Improvement Value:$155,200
75%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,899+0.2%
2024$6,887-0.4%
2023$6,916+1.8%
2022$6,790+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$189,300

To:

DeedBook 7242, Page 57756

Property Sale

Sale
$144,625

To:

DeedBook 4982, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1989