Skip to content

9 Shires WayEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Sep 5, 2013

Property Information

Block1601
Lot73
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5G

Building Details

Building Class16
Description2SF-1AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,692
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
27%
Improvement Value:$133,100
73%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,151+0.2%
2024$6,140-0.4%
2023$6,166+1.8%
2022$6,054+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000

To:

Sq Ft1,692DeedBook 13651, Page 55846

Property Built

Built

Year Built: 1989