Skip to content

215 Shires WayEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1992

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Feb 15, 2005

Property Information

Block1605
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,228
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
25%
Improvement Value:$145,600
75%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,544+0.2%
2024$6,532-0.4%
2023$6,559+1.8%
2022$6,440+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

To:

Sq Ft2,228DeedBook 11957, Page 20787

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 6668, Page 49

Property Sale

Sale
$149,775
DeedBook 5400, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1992