Skip to content

137 Treetop LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block1609
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,240
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
21%
Improvement Value:$189,000
79%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,033+0.2%
2024$8,018-0.4%
2023$8,052+1.8%
2022$7,906+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$224,900

To:

Sq Ft2,240DeedBook 14112, Page 49068

Property Sale

Sale
$224,900

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 14112, Page 49065Recorded8/16/2016

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12612, Page 45849

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 6264, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1996