Skip to content

607 Shires WayEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$177,700
Last Sale Date
Aug 12, 1993

Property Information

Block1609
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,242
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
22%
Improvement Value:$177,600
78%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,390+0.2%
2024$7,377-0.4%
2023$7,409+1.9%
2022$7,270+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$177,700

To:

Sq Ft2,242DeedBook 5544, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1993