Skip to content

25 Harley AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 6, 2025

Property Information

Block1702
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description1SS1G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage864
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
29%
Improvement Value:$81,600
71%
Total Assessment$114,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,854+0.2%
2024$3,847-0.4%
2023$3,863+1.8%
2022$3,793+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft864DeedBook 15823, Page 42795

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft864DeedBook 7504, Page 74720

Property Sale

Sale
$102,000

To:

Sq Ft864DeedBook 7082, Page 36513

Property Sale

Sale
$87,000

To:

Sq Ft864

Property Sale

Sale
$11,000

To:

Sq Ft864DeedBook 5690, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1960