Skip to content

5 Harley AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2013

Property Information

Block1702
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPO1
Sq Footage1,796
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
21%
Improvement Value:$128,700
79%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,484+0.2%
2024$5,474-0.4%
2023$5,497+1.8%
2022$5,397+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 7026, Page 15930

Property Built

Built

Year Built: 1940