Skip to content

103 Independence TrailEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Aug 28, 2003

Property Information

Block1702
Lot185
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,316
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$96,800
62%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,009+0.2%
2024$5,000-0.4%
2023$5,022+1.9%
2022$4,926+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900

To:

Sq Ft1,316DeedBook 7551, Page 99643

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 6245, Page 107

Property Sale

Sale
$113,900
DeedBook 5603, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1994