Skip to content

3044 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950
Vacant Land

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block1702
Lot89
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningPO1
Sq Footage1,338
Acreage5.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$103,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,485+0.2%
2024$3,479-0.4%
2023$3,493-47.8%
2022$6,694+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,338DeedBook 12860, Page 51735

Property Built

Built

Year Built: 1950