Skip to content

3094 Ivins AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Jun 5, 2025

Property Information

Block1703
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
21%
Improvement Value:$122,400
79%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,195+0.2%
2024$5,186-0.4%
2023$5,208+1.8%
2022$5,113+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$261,000
Sq Ft1,512DeedBook 15769, Page 26302Recorded7/22/2025

Property Sale

Sale
$261,000

To:

DeedBook 15769, Page 26302

Property Sale

Sale
$139,165

To:

DeedBook 7138, Page 11020

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2001