Skip to content

3027 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2023

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block1703
Lot56
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SAG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,846
Acreage4.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
22%
Improvement Value:$223,900
78%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,629+0.2%
2024$9,612+352.4%
2023$2,125+1.8%
2022$2,086+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$57,000

To:

DeedBook 14681, Page 51540