Skip to content

3010 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1948

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 7, 2006

Property Information

Block1807
Lot42
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,276
Acreage2.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,100
34%
Improvement Value:$99,300
66%
Total Assessment$149,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,011+0.2%
2024$5,002-0.4%
2023$5,023+1.8%
2022$4,932+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 12503, Page 22795

Property Built

Built

Year Built: 1948