Skip to content

3079 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2016

Property Information

Block1811
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
18%
Improvement Value:$167,500
82%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,832+0.2%
2024$6,820-0.4%
2023$6,848+1.8%
2022$6,724+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$294,090
DeedBook 12688, Page 81611

Property Built

Built

Year Built: 2007