Skip to content

3092 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block1813
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,200
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
25%
Improvement Value:$109,800
75%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,910+0.2%
2024$4,901-0.4%
2023$4,922+1.8%
2022$4,833+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 7289, Page 77538

Property Built

Built

Year Built: 1969