Skip to content

6511 Black Horse PikeEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1938
Vacant Land

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 7, 2020

Property Information

Block1901
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage1.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,910+0.2%
2024$5,899-0.4%
2023$5,924+1.8%
2022$5,816+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

DeedBook 14795, Page 26879

Property Built

Built

Year Built: 1938