Skip to content

6 Lenape DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block1911
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,187
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
36%
Improvement Value:$106,600
64%
Total Assessment$167,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,615+2.6%
2024$5,471-0.4%
2023$5,494+1.8%
2022$5,394+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$25,000

To:

DeedBook 12581, Page 30617

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 12274, Page 19631

Property Sale

Sale
$121,900

To:

DeedBook 6330, Page 140

Property Sale

Sale
$116,930
DeedBook 5371, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1991