Skip to content

3 Lenape DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1991

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block1912
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,344
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
37%
Improvement Value:$103,800
63%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,527+0.2%
2024$5,518-0.4%
2023$5,541+1.8%
2022$5,440+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,000

To:

DeedBook 14720, Page 926

Property Sale

Sale
$119,300

To:

DeedBook 5452, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1991