Skip to content

304 Rutter AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$255,900
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block1920
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9D

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,198
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
22%
Improvement Value:$115,700
78%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,971+0.2%
2024$4,962+7.8%
2023$4,603+1.8%
2022$4,519+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$255,900

To:

DeedBook 15130, Page 68450

Property Sale

Sale
$232,000

To:

DeedBook 12715, Page 94057

Property Sale

Sale
$208,000

To:

DeedBook 12127, Page 93822

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$270,000

To:

DeedBook 7737, Page 47524