Skip to content

310 Rutter AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$208,500
Last Sale Date
Oct 22, 2012

Property Information

Block1920
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9D

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,072
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
17%
Improvement Value:$155,000
83%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,289+0.2%
2024$6,278-0.4%
2023$6,304+1.8%
2022$6,189+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$208,500

To:

Sq Ft2,072DeedBook 13505, Page 66033

Property Sale

Sale
$235,515
DeedBook 12085, Page 76842

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 7737, Page 47524