Skip to content

3011 Cottonwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2023

Last Sale Price
$446,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block1925
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9D

Building Details

Building Class17
Description2SAG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,910
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
11%
Improvement Value:$273,600
89%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,320+0.2%
2024$10,302+798.6%
2023$1,146+1.8%
2022$1,126+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$446,000

To:

DeedBook 15493, Page 41747

Property Sale

SaleMulti
$330,000

To:

DeedBook 15387, Page 6218Recorded2/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 14714, Page 62772Recorded12/20/2019

Property Sale

Sale
$760,000

To:

Property Sale

Sale
$60,000

To:

DeedBook 7393, Page 8769