Skip to content

319 Sussex RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 4, 2010

Property Information

Block1935
Lot45
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,019
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
21%
Improvement Value:$186,400
79%
Total Assessment$235,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,895+0.2%
2024$7,881-0.4%
2023$7,914+1.8%
2022$7,771+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,019DeedBook 13220, Page 67030

Property Sale

Sale
$190,544
DeedBook 7783, Page 70142

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$3,070,000
DeedBook 7580, Page 15757