Skip to content

213 Beacon Hill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$236,242
Last Sale Date
Feb 15, 2005

Property Information

Block1936
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,700
24%
Improvement Value:$147,700
76%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,554+0.2%
2024$6,542-0.4%
2023$6,569+1.8%
2022$6,450+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$236,242

To:

Sq Ft1,592DeedBook 11957, Page 20831

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$3,070,000
DeedBook 7580, Page 15757