Skip to content

203 Beacon Hill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block1936
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
20%
Improvement Value:$194,100
80%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,110+3.1%
2024$7,864-0.4%
2023$7,897+1.8%
2022$7,754+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,974DeedBook 15327, Page 56005

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 13977, Page 62919Recorded10/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$202,700
DeedBook 2004, Page 13337

Property Sale

Sale
$3,070,000
DeedBook 7580, Page 15757