Skip to content

35 Pineview AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1958

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block2002
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9D

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,800
32%
Improvement Value:$92,000
68%
Total Assessment$134,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,521+0.2%
2024$4,513-0.4%
2023$4,532+1.8%
2022$4,450+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 12353, Page 56266

Property Built

Built

Year Built: 1958