Skip to content

207 East Kennedy DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block2011
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
14%
Improvement Value:$281,600
86%
Total Assessment$327,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,984+0.2%
2024$10,965+17.9%
2023$9,303+1.8%
2022$9,134+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

To:

DeedBook 15305, Page 48727

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 12490, Page 17222

Property Built

Built

Year Built: 2006