Skip to content

209 East Kennedy DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$283,575
Last Sale Date
Sep 25, 2009

Property Information

Block2011
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,377
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,600
20%
Improvement Value:$181,000
80%
Total Assessment$226,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,600+0.2%
2024$7,587-0.4%
2023$7,618+1.8%
2022$7,480+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$283,575

To:

Sq Ft2,377DeedBook 13055, Page 68798

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12559, Page 20092

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$263,328
DeedBook 12352, Page 55752