Skip to content

6813 Washington AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2007

Property Information

Block2102
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,371
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,100
36%
Improvement Value:$94,400
64%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,947+0.2%
2024$4,938-0.4%
2023$4,959+1.8%
2022$4,869+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 11966, Page 24861

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7663, Page 10671

Property Built

Built

Year Built: 1965