Skip to content

6826 Washington AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2014

Property Information

Block1045
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9A

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage2.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,900
62%
Improvement Value:$76,300
38%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,681+0.2%
2024$6,669-0.4%
2023$6,697+1.8%
2022$6,576+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960