Skip to content

96 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0096
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,186
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
20%
Improvement Value:$68,300
80%
Total Assessment$85,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,878+1.0%
2024$2,849-0.4%
2023$2,861+1.8%
2022$2,809-14.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook 15457, Page 29965

Property Sale

Sale
$95,000

To:

DeedBook 7070, Page 31879

Property Sale

Sale
$76,000

To:

DeedBook 6615, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1987