Skip to content

126 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 5, 2025

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0126
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description2S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,055
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
15%
Improvement Value:$85,100
85%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,357+0.2%
2024$3,351-0.4%
2023$3,365+1.8%
2022$3,304+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,055DeedBook 15716, Page 9398Recorded3/13/2025

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 15716, Page 9398

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,055DeedBook 15461, Page 31292Recorded7/10/2023

Property Sale

Sale
$153,000
Sq Ft1,055DeedBook 15228, Page 24086Recorded5/13/2022

Property Sale

Sale
$153,000

To:

DeedBook 15228, Page 24086

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,055DeedBook 13911, Page 32958Recorded6/5/2015

Property Sale

Sale
$75,000

To:

DeedBook 6871, Page 50604

Property Built

Built

Year Built: 1987