Skip to content

257 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 15, 2026

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0257
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description2S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,055
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
15%
Improvement Value:$85,100
85%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,357+0.2%
2024$3,351-0.4%
2023$3,365+1.8%
2022$3,304+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 15878, Page 9416

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,055DeedBook 14470, Page 41467

Property Sale

Sale
$87,900

To:

DeedBook 7208, Page 42566

Property Built

Built

Year Built: 1987