Skip to content

127 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0127
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description2S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,058
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
19%
Improvement Value:$62,200
81%
Total Assessment$77,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,589+0.2%
2024$2,585-0.4%
2023$2,595+1.8%
2022$2,548-14.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$110,000

To:

DeedBook 15433, Page 22119

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 13318, Page 44243

Property Sale

Sale
$67,500

To:

DeedBook 12175, Page 13831

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Property Sale

Sale
$82,500

To:

DeedBook 6795, Page 25624

Property Built

Built

Year Built: 1987