Skip to content

6 Tilton ClubEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$70,500
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block2204
Lot3
QualifierC0006
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,042
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
15%
Improvement Value:$83,500
85%
Total Assessment$98,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,304+0.2%
2024$3,298-0.4%
2023$3,312+1.8%
2022$3,251+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$70,500
Sq Ft1,042DeedBook 15167, Page 4565Recorded2/3/2022

Property Sale

Sale
$70,500

To:

Sq Ft1,042DeedBook 15167, Page 4565

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 13889, Page 22631Recorded4/20/2015

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 7380, Page 1421

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 6528, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1986