Skip to content

214 Second AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2001

Property Information

Block2404
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage886
Acreage1.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,700
46%
Improvement Value:$54,700
54%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,401+0.2%
2024$3,395-0.4%
2023$3,409+1.8%
2022$3,347+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920