Skip to content

10 Polebridge RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 3, 2011

Property Information

Block2411
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage3.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,400
24%
Improvement Value:$207,700
76%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,126+0.2%
2024$9,110-0.4%
2023$9,148+1.8%
2022$8,982+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 13341, Page 56808

Property Sale

Sale
$160,500
DeedBook 5393, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1990