Skip to content

6501 West Jersey AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Vacant Land

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block2503
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage---
Acreage6.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$88,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,955+0.2%
2024$2,950-0.4%
2023$2,962+1.8%
2022$2,908+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,000

To:

DeedBook 15600, Page 23807

Property Sale

SaleMulti
$13,000

From:

To:

DeedBook 14315, Page 55062Recorded10/4/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$16,376

To:

DeedBook 12239, Page 3636