Skip to content

6519 West Jersey AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Oct 2, 1991

Property Information

Block2503
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,416
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,800
20%
Improvement Value:$101,100
80%
Total Assessment$126,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,256+0.2%
2024$4,249-0.4%
2023$4,266+1.8%
2022$4,189+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 5286, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1960