Skip to content

33 Imperial DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 30, 2006

Property Information

Block2505
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,351
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,200
20%
Improvement Value:$191,500
80%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,006+0.2%
2024$7,992-0.4%
2023$8,025+1.8%
2022$7,879+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,351DeedBook 12302, Page 32881

Property Sale

Sale
$168,900
DeedBook 6792, Page 24687

Property Built

Built

Year Built: 2000