Skip to content

29 Eagle DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$235,025
Last Sale Date
Oct 16, 2002

Property Information

Block2508
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,386
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,900
22%
Improvement Value:$205,300
78%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,861+0.2%
2024$8,845-0.4%
2023$8,882+1.8%
2022$8,721+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$235,025

To:

Sq Ft2,386DeedBook 7334, Page 99066