Skip to content

112 Wildflower CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$541,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block2508
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,386
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
23%
Improvement Value:$198,100
77%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,657+0.2%
2024$8,641-0.4%
2023$8,677+1.8%
2022$8,520+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$541,000

To:

DeedBook 15781, Page 30260

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,386DeedBook 14604, Page 24298

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 12671, Page 73398

Property Sale

Sale
$225,225

To:

DeedBook 7538, Page 92544

Property Built

Built

Year Built: 2003