Skip to content

4034 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block2509
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,834
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
15%
Improvement Value:$234,100
85%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,284+0.2%
2024$9,267-0.4%
2023$9,306+1.8%
2022$9,137+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

DeedBook 14804, Page 29869

Property Built

Built

Year Built: 2004