Skip to content

102 Sycamore AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Nov 30, 2007

Property Information

Block2602
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,566
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,900
24%
Improvement Value:$139,900
76%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,198+0.2%
2024$6,187-0.4%
2023$6,213+1.8%
2022$6,100+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$261,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 12763, Page 3211

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 12382, Page 69198