Skip to content

4013 Ivins AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2012

Property Information

Block2606
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,621
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
25%
Improvement Value:$137,300
75%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,131+0.2%
2024$6,120-0.4%
2023$6,146+1.8%
2022$6,034+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974