Skip to content

4017 Ivins AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$240,500
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block2606
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,104
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
29%
Improvement Value:$112,600
71%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,319+0.2%
2024$5,310+19.2%
2023$4,455+1.8%
2022$4,374+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,500

To:

DeedBook 15425, Page 19162

Property Built

Built

Year Built: 1980