Skip to content

213 Peach Tree LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 28, 2009

Property Information

Block2608
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,664
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
20%
Improvement Value:$202,600
80%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,486+0.2%
2024$8,470+2.6%
2023$8,256+1.9%
2022$8,102+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,664DeedBook 13035, Page 57310

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6520, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1999