Skip to content

5 Spring LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$218,304
Last Sale Date
Sep 21, 2001

Property Information

Block2608
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,620
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,700
20%
Improvement Value:$197,700
80%
Total Assessment$247,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298+0.2%
2024$8,283-0.4%
2023$8,318+1.8%
2022$8,167+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$218,304

To:

Sq Ft2,620DeedBook 7068, Page 30783

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$31,908
DeedBook 6814, Page 31908